מתקינים מערכות גילוי אש פתוחות בלבד!חולון • אשדוד • ירושלים • חדרה    מכירות ושירות ארצי: 2191*, 03-5581226 מתקינים מערכות גילוי אש פתוחות בלבד!

ספרינקלרים – איך הם פועלים בכלל?

ספרינקלרים – איך הם פועלים בכלל?

מערכת ספרינקלרים, או מערכת מתזים בעברית, נחשבת לאחת מהשיטות היעילות ביותר לכיבוי ולדיכוי אש. מערכת ספרינקלרים בנויה מרשת צינורות מים המותקנים לרוב בתקרה ועוברים דרך קירות, הצינורות מלאים תמיד במים בלחץ גבוה, ומחוברים למתזי מים (ספרינקלרים). בראש הספרינקלר מותקנת לרוב אמפולה מזכוכית ובה נוזל המבוסס על גליצרין, כאשר הטמפרטורה בחלל החדר מתחממת מעל לטמפרטורה מסוימת, הנוזל באמפולה מתפשט ומנפץ את הזכוכית, וכך הספרינקלר נכנס לפעולה ומתיז מים באופן שווה לאזור מסוים, עד לסגירת ברז המים הראשי.

מערכת מצילה חיים

ספרינקלרים מהווים מערכת מצילה חיים ותפקידם לעצור את השריפה ולמנוע את התפשטותה, כבר מרגע תחילת השריפה. מערכת ספרינקלרים נכנסת לפעולה באופן אוטומטי וללא מגע יד אדם, תפקידה לדכא את השריפה ולהשתלט עליה עד להגעת כוחות כיבוי האש. כאשר הטמפרטורה עולה באופן חריג המערכת פועלת מיידית, חשוב לציין כי רק מספר ספרינקלרים נכנסים לפעולה ולא כל המתזים של המערכת, למרות הדעה הרווחת.

כאמור, מערכת ספרינקלרים חשובה וקריטית להשתלטות על שריפות ברגע התפרצותן. המערכת מצילה חיים ויכולה למנוע מקרי מוות רבים. חשוב לדעת כי מרבית השריפות מתפשטות בגלל התכולה הדליקה, לכן ישנה חשיבות רבה למערכת ספרינקלרים בכל בית, משרד, מפעל ומבנה.

תכנון והתקנה של מערכת ספרינקלרים

לאור חשיבותה הרבה של מערכת ספרינקלרים כאמצעי להשתלטות ולדיכוי שריפות יש לפנות רק לחברה מקצועית ומנוסה, בעלת כל האישורים הנדרשים לתכנון, התקנה ותחזוקת מערכת ספרינקלרים. את המערכת יש לתכנן בהתאם לתנאי המקום ולפי סוג הסיכון הקיים, ורק חברה מקצועית ובעלת היתרים מורשה לתכנן ולהתקין את המערכת במבנה. כמו כן, חשוב לבצע תחזוקה שוטפת למערכת על פי הנחיות התקן ושירות הכבאות. יודגש כי קיימות מספר מערכות ספרינקלרים כמו מערכת מתזים רטובה, מערכת יבשה, מערכת מתזים לכיבוי בקצף ועוד.

יש לזכור כי הספרינקלרים נועדו לשמור על חייכם ועל חיי דיירים אחרים בבניין, לכן, אין לכסות את ראש הספרינקלר או לתלות עליו חפצים. במידה ותכסו את ראש הספרינקלר המתז עלול שלא לפעול בזמן בגלל חיווי מוטעה. לרוב, הצינורות וראשי הספרינקלרים מוסתרים ואינם גלויים לעין מסיבות אסתטיות.