מתקינים מערכות גילוי אש פתוחות בלבד!חולון • אשדוד • ירושלים • חדרה    מכירות ושירות ארצי: 2191*, 03-5581226 מתקינים מערכות גילוי אש פתוחות בלבד!

משמעות ציוד כיבוי אש גם במבנים ישנים

משמעות ציוד כיבוי אש גם במבנים ישנים

כאשר עוברים לבניין חדש סביר להניח שהקבלן ידגיש בשלב זה או אחר, את מערכות כיבוי האש שאמורות להימצא במבנה.

מה שחשוב להדגיש הוא שדווקא הבניינים הישנים ביותר בישראל, בעיקר אלה אשר נבנו לפני שנות ה-80, נחשבים למסוכנים פי כמה, מהבחינה הזו – לעיתים עד לרמת מלכודת מוות של ממש, חלילה, בעת שריפה. אז מדוע לא ניתן לוותר על ציוד כיבוי אש במבנים הישנים? ואיך מתקינים אותו הלכה למעשה?

כל הסכנות של מבנים ישנים

לא צריך להיות מומחה לתחום כדי להבין מדוע מבנים ישנים נחשבים לבטיחותיים הרבה פחות בכל הנוגע להתמודדות עם האש ונזקיה. ראשית, מדובר כאן על ארונות החשמל אשר עשויים לרוב מעץ. המשמעות הישירה של כך היא שמספיק זיק קטן של אש על מנת לחולל קטסטרופה של ממש, עם פגיעה משמעותית האפשרית ברכוש ובנפש גם יחד – בכל אחת מקומות הבניין. על אותו עיקרון, גם מסתורי הכביסה בלא מעט בניינים שכאלה עשויים מחומרים המוגדרים כדליקים במיוחד.
תכנון הבניינים הישנים תורם למרבה הצער למורכבות המקרה. מבנים רבים שהוקמו בישראל בשנים עברו לא כוללים בתוכם את המערכות החיוניות הנדרשות לשאיבת עשן ולכיבוי אש, בעוד שבלא מעט מצבים אלה שכן קיימות אינן עוברות תחזוקה ראויה, כמתבקש בתחום: צינור כיבוי אש שהפך לסתום, עם הזמן, לא יסייע במיוחד במקרי חירום.
בעייתיות נוספת היא שתכנון החללים במבנים האלה עלול להיות הכול חוץ ממושכל, ולו מכיוון שרק במרוצת השנים, בעקבות אסונות שהתרחשו, השתרשה התפיסה לגבי הדרך הנכונה לעשות זאת. חדרי המדרגות, למשל, אינם מתוכננים באופן שיקל על פינוי מיידי של הדיירים, במקרי חירום.

המפתח: חברה מקצועית הפועלת בתחום

ההמלצה הברורה אליכם, כזו שיכולה להציל חיים, היא אחת: לפנות בהקדם האפשרי לחברה המספקת שירותים מגוונים בתחום של כיבוי וגילוי אש. חברות מקצועיות יציעו את המענה הרחב ביותר האפשרי: החל מביקורת שמטרתה לבחון את מצבם של אמצעי הכיבוי (אם קיימים בכלל) ותכנון המבנה, דרך אספקת המוצרים והמערכות הייעודיים ועד להתקנה ולתחזוקה שלהם. כמובן שחשוב לברר כי החברה אכן מוסמכת בתחומה ועומדת בכל התקנים הנדרשים בו, דוגמת התקן הישראלי 1220 בתחום של מערכות גילוי אש, או תקן 129 למתן שירות לכיבוי אש מטלטל.
בתחום של בטיחות אש – לא לוקחים סיכונים. כל התפשרות מהבחינה הזו עלולה לסכן את החיים של עשרות דיירים. בשנים האחרונות, למרבה הצער, התרחשו בישראל לא מעט מקרים אשר מדגישים את הנקודה הזו בדיוק.