מתקינים מערכות גילוי אש פתוחות בלבד!חולון • אשדוד • ירושלים • חדרה    מכירות ושירות ארצי: 2191*, 03-5581226 מתקינים מערכות גילוי אש פתוחות בלבד!

מערכות כיבוי אש בבתי מגורים ועסקים

מערכות כיבוי אש בבתי מגורים ועסקים

רכשתם דירה חדשה? מזל טוב! אך מה היא אותה מערכת הספרינקלרים הפרוסה בכל חדרי הבית, ומפריעה לעיצוב ולסגנון הייחודי, שתכננתם עבור דירת החלומות שלכם?
למרות החסרונות העיצוביים של מערכת הספרינקלרים ואמצעי מיגון נוספים, שנועדו להגן על רכושכם היקר מפני האש, נוכחותם הינה חובה ומעוגנת בחוק תכנון ובניה.

על פי התקן בכל בניין משותף המתנסה לגובה 13 מטרים או יותר חייבים להתקין מערכת מיגון אש אשר תפקידה כולל כמה אספקטים:

  1. התרעה – בעת התפרצות שריפה, בית משותף, בעל מספר רב של דיירים, יכול להפוך למלכודת אש אמיתית. חשוב מאוד לבדוק כי בבית שלכם מותקנת מערכת התרעה שמודעה מראש לכל הדירים על התלקחות באזור מסוים של הבית ומאפשרת לכל הדיירים להתפנות מהבית בצורה מסודרת.
  2. מערכת כיבוי אש – או ספרינקלרים, אשר פזורים בכל רחבי הדירות וגם בכל השטחים הציבוריים של הבניין, בניהם הלובי ופרוזדורי הקומות. תפקידם של הספרינקלרים הוא לכבות את האש ע”י התזת מים מלמעלה.

חשוב מאוד להקפיד על התקנת מערכות כיבוי רק ע”י חברה המוסמכת לכך ובעלת רשיון עסק בתוקף. החשש הכבד ביותר בעת התקנה ע”י בעל עסק שאינו מוסמך לכך, היא בהתקנה לא נכונה של הספרינקלרים, שיכולה לגרום לאסון. כל ספרינקלר אחראי על כיבוי אש על שטח מסויים בלבד, ולכן בעל מקצוע אמיתי יוכל לחשב מראש את מיקומם של כל אחד מהספרינקלרים על מנת לאפשר כיסוי מירבי של שטח הדירה בעת התלקחות האש.

המצב במושבים ובמועצות אזוריות, שהן רב הבתים הינם בתי קרקע, שאינם מחויבים ע”י החוק בהתקנת מערכות כיבוי אש, הינו שונה.
מצד אחד, חלק מבעלי הבתים בוחרים להתקין בביתם מערכת כיבוי אש, אף למרות שאינם מחויבים לכך ע”י חוקים ותקנות. הגנה על משפחתם ורכושם הינה ערך עליון עבורם.
מצד שני, בעלי בתים שבחרו שלא להתקין ספרינקלרים בביתם, נאלצים לסמוך על תגובתם המהירה של כוחות כיבוי האש בעת פריצת שריפה. בגלל המרחק הרב ממוקדים עירוניים, חלק מהמועצות אזוריות מקימות בתחומן תחנות כיבוי אש עם כבאיות קטנות או נגררים מיוחדים לכיבוי אש, שמאוישים ע”י צוות מתנדבים ומאפשרים תגובה מהירה יותר לכל שריפה שפורצת בתחומי השיפוט של המועצה.

בבתי עסק החוק מחייב להתקין מערכות גילוי אש ועשן בלבד, והתקנתם מאפשרת קבלת אישור ממכבי האש להפעלת העסק. אך ההמלצה היא, להתקין מערכת ספרינקלרים גם בבתי עסק. המערכת יכולה להציל חיים, רכוש ומלאי באלפי שקלים בעת התפרצות האש בעסק.

חשוב מאוד להדגיש, כי בעלי עסקים ובעלי בתים פרטיים חייבים לרכוש מערכות כיבוי אש בעלות תקן של מכון התקנים הישראלי. ההתקנה חייבת להתבצע ע”י מתקין מקצועי ומוסמך.