מתקינים מערכות גילוי אש פתוחות בלבד!חולון • אשדוד • ירושלים • חדרה    מכירות ושירות ארצי: 2191*, 03-5581226 מתקינים מערכות גילוי אש פתוחות בלבד!

דרכים לשמירה על בטיחות מפני אש בבניינים רבי קומות

דרכים לשמירה על בטיחות מפני אש בבניינים רבי קומות

אף בניין אינו חסין מפני האש ונזקיה. עקב המאפיינים הברורים של בנייני מגורים, ועל רקע פוטנציאל הפגיעה העצום בחיי אדם בהם, ברור מדוע נדרש לנקוט בכל אמצעי בטיחות האש שניתן להעלות על הדעת. לפניכם מספר פעולות שחייבות להיכנס לתוך משוואת המיגון.

שורה ארוכה של אביזרים

בטיחות אש מתחילה עם מגוון רחב של מערכות, הלוקחות על עצמן הן את המשימה של כיבוי אש והן את המשימה של גילויה. זה מתחיל עם מפוחים לשחרור עשן, אשר התפקיד שלה הוא שחרור העשן מהמבנה כלפי חוץ, נמשך עם מתזים אשר מבצעים את הכיבוי בצורה אוטומטית וכולל בתוכו גם גלאי עשן ואש, כמו גם מערכות חיוניות אחרות.
תפקידם של האביזרים האלה הוא להתמודד עם האש, או לחילופין לעכב את התפשטותה על מנת לאפשר זמן מילוט מספק לדיירים (כפי שנראה מיד). בהקשר הזה, חשוב להדגיש כי המנופים אשר נמצאים כיום בשירות שירותי הכבאות בישראל יכולים להגיע עד לגובה של כ-44 מטרים (14 קומות) “בלבד”, מה שיוצר בעיה של ממש כאשר נדרש מילוט מקומות גבוהות יותר.

תכנון מיטבי של המבנה

בניין מגורים צריך להיות מתוכנן לעילא לעילא כדי לשפר את בטיחות הדיירים. במקרה שריפה, מיותר אולי להדגיש, כל שניה חשובה. ההנחיה הברורה של כל הגורמים המוסמכים היא להתפנות מהבניין מהר ככל האפשר, מה שיכול להיות מושג רק כאשר יש בו דרכי מילוט – חדר המדרגות, מבחינה מעשית – אשר ניתן לפתוח במהרה בעת הצורך. הבניין צריך לכלול בתוכו גם שילוט, טלפון לעבר היציאות הרלוונטיות, כמו גם סימנים וחצים זוהרים שיסייעו לבצע את הניווט בחושך, טלפון כבאים, תאורת חירום זו תופעל בכל אימת שמערכת החשמל בבניין מנותקת.
מיותר אולי להדגיש שבשעת שריפה, יש להתבסס על חדר המדרגות באופן בלעדי ולא על מעליות המבנה, וזאת מסיבות ברורות.

שאלת הביקורת

התקנות הרשמיות בישראל דורשות לא רק אמצעי בטיחות אש, אלא גם אמצעי בקרה אלה או אחרים על התפשטות האש. למעשה, הבדיקות האלה חיוניות כבר לתחילת האכלוס של המבנה, שעה שמתבצעות בדיקות לגבי התקנת ותקינות מערכות כיבוי אש. היות והבדיקות לא מתבצעות מדי שנה, הדיירים הם אלה שצריכים להיכנס לתמונה ולהקפיד על כך. נציבות כיבוי האש מעניקה כיום שירות חינמי לדיירים, במסגרתו אנשי מקצוע מטעמה מגיעים לבנייני מגורים ומעניקים לדייריהם ייעוץ לגבי התקנת המערכות המתאימות להם ביותר.

מנגד, כאשר המדובר הוא בבניינים רבי קומות בהם משרדים, כן צריכה להיערך מדי שנה ביקורת של כל אחת מהמערכות שהותקנות בפועל.